Przejdź do treści

Diagnostyka

W naszym ośrodku dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego jesteśmy w stanie wykonać szereg badań diagnostycznych, które wykonywane regularnie pozwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń i zwiększają szansę na ich wyleczenie.

Cytologia

Cytologia to potoczne określenie badania cytologicznego, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne. 

  • ​Zalecanym terminem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10, a 18 dniem cyklu miesiączkowego.

Kolposkopia

Jest badaniem polegającym na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu. Pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy.
​Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.