Przejdź do treści

Wkładki wewnątrzmaciczne

Ta metoda antykoncepcji polega na umieszczaniu w jamie macicy tzw. wkładek wewnątrzmacicznych o różnych kształtach i budowie, zwanych popularnie „spiralami” (ang. IUD- IntraUterineDevice). Najczęściej wkładki mają kształt spirali, powyginanej litery S lub litery T. Wkładka wykonana jest z tworzywa sztucznego, często z dodatkiem miedzi. Część wkładek zawiera w swoim trzonie kapsułkę uwalniającą stopniowo hormony. Wkładkę przy pomocy specjalnego aplikatora umieszcza lekarz w jamie macicy. 

Zasada działania wkładek wewnątrzmacicznych

  • zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do jamy macicy,
  • zmniejszenie ruchliwości plemników wewnątrz macicy i w jajowodach

Skuteczność wkładek wewnątrzmacicznych

Skuteczność tej metody jest wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi 0,3-2,1 a dla wkładek uwalniających hormony nawet 0,1.

Mirena

Jest wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym. Jest to mała, plastikowa ramka w kształcie litery T - na jej pionowym ramieniu umiejscowiony jest pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki. System Mirena wprowadza się do macicy.  Założyć ją może tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. W macicy następuje stopniowe uwalnianie hormonu z pojemniczka. Szybkość wydzielania regulowana jest specjalną błoną pokrywającą pojemniczek z hormonem - progestagenem.

Jaydess

Najmniejszy hormonalny system wewnątrzmaciczny na świecie działa 3 lata.  W przeciwieństwie do środków antykoncepcyjnych o działaniu ogólnoustrojowym (np.: pigułka, zastrzyk, implant, pierścień, plaster). Jaydess wykazuje miejscowe działanie.
Jaydess jest pierwszą na świecie wkładką wewnątrzmaciczną dla nieródek.